Bebeklerde Akut Bronşit Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Bebeklerde Akut Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Akut Bronşit

Akut bronşit, bronşların soluk borusundan dallanarak akciğerlere kadar ulaşan hava yollarını kaplayan mukoza dokusunun akut iltihabıdır. Bebeklerde akut bronşit, genellikle basit bir hastalık olarak kabul edilir ve çoğunlukla soğuk algınlığının ardından ortaya çıkar. Oldukça yaygın görülen bu hastalığın nedeni, üst solunum yollarında daha önceden bulunan virüslerdir. Bu durum, genellikle birkaç antibiyotik kullanımı ile kontrol altına alınabilir.

Akut Bronşitin Temel Sebepleri

Bebeklerde akut bronşitin iki temel sebebi vardır: fizikokimyasal etkenler ve enfeksiyonlar. Soluk borusu ve bronşların iltihabı, burun, gırtlak ve boğazda grip sırasında sıkça gelişen bir komplikasyondur. Bebeklerde kızamık esnasında da bronş ve soluk borusu enfeksiyonlarına oldukça sık rastlanır. Özellikle bebeklerde akut bronşitin sebebi, bakterilerden çok virüslerdir. Ancak bakteriler de akut bronşite sebep olabilir. Bakteriler hava, kan veya solunum yoluyla bulaşabilir. Bazı sebeplerden dolayı organizmanın direnci zayıflar ve savunma sistemi etkisiz kalırsa, enfeksiyona sebep olabilecek bakteriler de bebeklerde akut bronşite yol açabilir.

Fizikokimyasal Sebepler

Fizikokimyasal sebepler arasında, çoğunlukla gaz halinde havada asılı bulunan ve bronş mukozasına zarar veren maddeler bulunmaktadır. Egzoz dumanları, ev bacalarından çıkan dumanlar ve sigara dumanı bu maddelerden bazılarıdır.

Çevre ve İklim Koşulları

Bebeklerde akut bronşite zemin hazırlayan etkenlerin en önemlisi, çevre ve iklim koşullarıdır. Aniden oluşan sıcaklık farklılıklarında sürekli sıcak ve kuru veya nemli ve tozlu ortamlarda solunum yollarındaki sıvı salgısı azalır. Soğuk hava, solunum yolu hastalıklarının kış aylarında daha sık görülmesinin ana sebebidir.

Belirtiler ve Semptomlar

Çoğunlukla soğuk algınlığının sonrasında, öksürükle beraber hafif şiddette ateş görülür. Bronşlarda meydana gelen iltihap, göğsün orta bölümünde öksürüğün arttığı bir ağrıyla beraber ortaya çıkar. Bazen bu ağrılar hafif olurken, bazen de tüm göğse yayılır ve kasların zorlanmasıyla öksürük inatçı bir durum haline gelebilir. Hastalığın öksürükten sonraki ikinci önemli belirtisi ise balgam çıkarmaktır. İlk başlarda az ve koyu kıvamlı olan balgam, hastalık ilerledikçe çoğalır ve daha akışkan bir hal alır.

Tedavi ve Önlemler

Bebeklerde akut bronşit, çoğunlukla tehlikeli bir durum oluşturmaz. Yetişkinlerde 15 günde düzelebilirken, bebeklerde bu durum biraz daha uzayabilir. Virüslerin etken olduğu enfeksiyonlar, bakterilerin üremesini kolaylaştırır. Böyle durumlarda hastalık daha zor bir durum kazanabilir. Zatürree, bakteri enfeksiyonlarının oluşturduğu bronşitin en kötü halidir. Eğer bebeklerde akut bronşitin nedeni bakteri enfeksiyonu ise antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Ancak akut bronşit bir virüs sebebiyle oluşmuşsa, antibiyotikler etkili olmayacaktır. Ayrıca, balgam yumuşatıcı ilaçlar verilerek balgamın sökülmesi sağlanmalıdır. Ateş oluşması halinde de ateş düşürücü ilaçlar etkili olacaktır. Öksürük, bronş salgısının temizlenmesi için savunma mekanizması oluşturur. Bu sebeple, çok gerekmedikçe öksürük ilaçları kullanılmamalıdır. Ancak, zorunlu durumda kullanılması şart hale gelebilir.

Önleyici Tedbirler

Bebeklerde akut bronşitten korunmak için bazı önlemler alınabilir:

  • Bebeklerin sigara dumanından uzak tutulması
  • Soğuk havalarda bebeklerin iyi giydirilmesi
  • Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin verilmesi
  • Grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için gerekli aşıların yapılması

Bu önlemler, bebeklerde akut bronşit riskini azaltmada etkili olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akut Lenfadenit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Lenfadenit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Otitis Media Nasıl Oluşur?

Akut Otitis Media Nasıl Oluşur?

Akut Koroner Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

Akut Koroner Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Akut Apandisit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Apandisit Belirtileri ve Tedavisi